Evde elektrik arızası nasıl yapılır?   

/

Eviniz de meydana gelen elektrik arızaları için tamirci çağırmak istemiyor musunuz? Peki Evde elektrik arızası nasıl yapılır ve elektrik arızasını yapmanın en kolay yolunu açıklayalım. Her zaman için insanların bütçesi elektrik tamircisi çağırmak için müsait olmayabilir. Bunun için sizler evde elektrik arızasının nasıl yapılacağını öğrendiğiniz de artık kendiniz de kolay olan işler için elektrikçi çağırmanıza gerek kalmaz.

Evde elektrik tamiri yaparken güvenlik tedbirlerini alın.

Evde elektrik arızasını yapmak için başlıca bir numaralı kuralımız güvenlik önlemini almaktır. Eviniz de meydana gelen elektrik arızasın da mutlaka çok dikkatli olmalı ve acele etmemelisiniz. Şalterleri indirdiğinize emin olun. Sağlam olan bir kontrol kalemi ile şalterini indirdiğiniz prizi kontrol edin. Elinize mümkünse kalın eldiven takın.  Sapı sağlam olan pense kullanın. Aletleri kullanırken (Pense, tornavida, kontrol kalemi gibi) elinizi kauçuk plastik olan yerin dışına taşırmadan düzgün bir şekilde aletleri tutmaya çalışın.

Evde birden fazla çok kişi olarak kalıyorsanız mutlaka birini elektriğini kestiğin yerin yanında nöbet tutmasını isteyiniz. Aksi takdirde sizler evde elektrik arızasını gidermeye çalışırken birileri de indirdiğiniz şalteri kendi kendine mi şalter indi sanarak, kesilen elektriği devreye alabilir. Bu konuda kesinlikle çok dikkatli olmalısınız.

Evde elektrik tamirini yaparken yanınızda küçük çocukların olmamasına dikkat ediniz. Sizler elektrik arızası ile uğraşırken, yanınızdaki küçük çocukların refleks olarak çok hızlı hareket ettiklerinden dolayı sizler hiç fark etmeden bile elektrik kablosuna dokunabilirler. Bu nedenle evde elektrik tamirini yapmayı bilmiyorsanız müdahale etmemenizi ve ne kendinizi nede sevdiklerinize zarar vermenizi tavsiye ediyoruz.

İlk önce arızanın nedenini bulun

Elektrik arızalarının birçok nedeni olabilir. Bunun için evde her hangi bir yer de elektrik patlaması yaşandıysa bunun nedeni elektrik kablolarının gevşek olmasından kaynaklanabilir. Şalterlerin durmadan atması sonucu meydana gelen elektrik arızasının tespitini de o esnada kullanmış olduğunuz yüksek enerji çeken bir cihaz olma olasılığının da olmasının yüksek ihtimali vardır. Sizler bu elektrikli ev aletinin hangisinde arıza olduğunu tespit etmek için o cihazı çalıştırmadan önceki ve sonraki halini gözünüzün önüne getirmelisiniz. İşte tüm bunları yapıp elektrik arızasının nedenini bulduktan sonra işiniz artık çok daha kolay olacaktır.

Şalter ve elektrik panolarına müdahale etmeyin

Bizler evde elektrik arızası nasıl yapılır konusu için makale hazırlarken başlıca amacımızın sadece evdeki küçük arızaların yapılmasına yardımcı olmak için hazırladığımızı söyleyelim. Binalardaki yüksek voltajlı akımlara kesinlikle dokunmamalısınız. Panoların içerisin de bulunan elektrik voltajı ile evin içerisin de şalterlerden sonrası gelen elektrik akımı ile aynı değildir. Elektrik saatinin bulunduğu panoda ki elektriğe dokunmamanızı ve çok kolay bir iş olan tornavida ile kablo sıkıştırma işini bile kendiniz evde elektrik tamirini yapmamalısınız.